Що таке гаплогрупа?

Що таке гаплогрупа?

Дата: 16.02.2018

Гаплогрупа – поняття ДНК-генеалогії. Пояснюємо для новачків, що таке гаплогрупи, які бувають гаплогрупи. Дізнайтесь типові гаплогрупи для українців, євреїв та інших національностей. Досліджуйте своє походження за ДНК!

Гаплогрупа — це група характерних гаплотипів, які мають загальний поліморфізм одного нуклеотиду та характерні для певної групи людей, які мають одного предка за прямою чоловічою чи прямою жіночою лінією з доісторичних часів.

Простіше кажучи, гаплогрупа – це велика спільність людей, які мають одного предка. Подумайте про гаплогрупу як про родовий клан, велику родину, такий як Кельти або Вікінги.

Існують гаплогрупи по Y-хромосомі, які йдуть по батьківській лінії вгору і вниз генеалогічним деревом. Y-хромосома передається від батька до сина, вона є лише у чоловіків.

Існують також гаплогрупи по мітохондріальній ДНК, яка йде по прямій материнській лінії вгору за вашим генеалогічним деревом. Це означає лінію: ваша мати, її мати, її мати... Жінка дає свою мітохондріальну ДНК усім нащадкам, чоловікам і жінкам, але тільки жінки передають її своїм дітям.

На картинці блакитним кольором зображено батьківську лінію - лінію Y-хромосоми, а червоною - материнську лінію, за мітохондріальною ДНК.

Нова гаплогрупа виникає, коли з'являється дуже специфічна нова мутація. Мутація - це стійка зміна генотипу, вона називається однонуклеотидним поліморфізмом. При такій мутації послідовність ДНК у гомологічних ділянках гомологічних хромосом відрізняється рівно на один нуклеотид. Усі нащадки будуть носіями цієї мутації. Ця мутація визначає цю гаплогрупу. Тому, якби нова новонароджена гаплогрупа народилася сьогодні, ми не знали, що це була нова гаплогрупа до того часу, поки через сотні чи тисячі років ми побачили, що в багатьох людей є така сама мутація від однієї людини.

Багато гаплогруп протягом століть зникли, але деякі з них були дуже успішними. Приблизно половина європейських чоловіків є носіями Y-гаплогрупи R, а мітохондріальна гаплогрупа H зустрічається майже 50% всіх європейців. Обидві гаплогрупи передаються у спадок, відповідно, від однієї людини, яка жила десятки тисяч років тому.

Оскільки все людство, як чоловіки, так і жінки, спочатку походило з Африки, там були знайдені ранні гаплогрупи. Деякі люди просувалися далі і перетиналися в Азії та Європі, вони створили унікальні мутації, які згодом призвели до появи сучасних гаплогруп європейських, азіатських та північноамериканських індіанців. Таким чином, є 4 основні групи гаплогруп: африканські, європейські, азіатські та корінні американці, але в більшості цих основних груп є кілька підгруп, за винятком корінних американців, які мають лише дві чоловічі гаплогрупи.

Таким чином, гаплогрупи є родоводом картою кланів людства. Вони називаються за абеткою без зв'язку зі словом. Тобто гаплогрупа А не називається А, тому що вона африканська, хоч це трапляється. N не є індіанською. E не є європейським. Будь-яка подібність є суто випадковою.

Автор: Марина Савельева
Молекулярный генетик, биоинформатик