Що таке ДНК?

Що таке ДНК?

Дата: 11.11.2022

ДНК - це молекула, що містить генетичний код, унікальний для кожної людини і що передається від покоління до покоління.

ДНК, або дезоксирибонуклеїнова кислота, є спадковим матеріалом людини та багатьох інших організмів. Кожна клітина людського тіла має однакову ДНК. Більшість ДНК знаходиться в ядрі клітини (де вона називається ядерною ДНК). Половину ДНК кожна людина отримує від мами, а половину – від тата. Винятком є Y-хромосома, яка успадковується лише від батька до сина, а в жінок просто немає.

Невелику кількість ДНК також можна знайти в мітохондріях (де вона називається мітохондріальною ДНК або мтДНК). Мітохондрії - це структури всередині клітин, які перетворюють енергію з їжі на форму, придатну для використання клітинами. Мітохондріальну ДНК кожна людина отримує тільки від мами, тому можна простежити походження по жіночій лінії аж до давніх часів.

Інформація в ДНК зберігається у вигляді коду, що складається з чотирьох хімічних основ: аденіну (А), гуаніну (Г), цитозину (Ц) та тиміну (Т) . ДНК людини складається приблизно з 3 мільярдів основ, і понад 99 відсотків цих основ однакові у всіх людей. Порядок або послідовність цих підстав визначає інформацію, доступну для побудови та підтримки організму, подібно до того, як літери алфавіту з'являються у порядку для формування слів і речень.

Підстави ДНК з'єднуються один з одним, А з Т і С з G, утворюючи одиниці, звані парами основ. Кожна основа також приєднана до молекули цукру та молекули фосфату. Водночас основа, цукор та фосфат називаються нуклеотидом. Нуклеотиди розташовані у вигляді двох довгих ниток, що утворюють спіраль, яка називається подвійною спіраллю. Структура подвійної спіралі чимось нагадує сходи, де пари основ утворюють сходи, а молекули цукру та фосфату утворюють вертикальні бічні частини сходів.

Важливою властивістю ДНК є те, що вона може відтворювати чи створювати копії самої себе. Кожна нитка ДНК у подвійній спіралі може бути зразком для дублювання послідовності основ. Це дуже важливо, коли клітини діляться, тому що кожна нова клітина повинна мати точну копію ДНК, яка є у старій клітині.

Автор: Марина Савельева
Молекулярный генетик, биоинформатик