Встановлення батьківства за групою крові

Встановлення батьківства за групою крові

Дата: 10.09.2015

Чи можуть групи крові використовуватися для встановлення батьківства?

Групи крові можна використовувати для розрахунку ймовірності батьківства, однак вони не дають остаточного результату і не можуть бути доказом. Отримати остаточний результат можна лише за допомогою аналізу ДНК на батьківство.

Визначення можливої групи крові дитини:

Відома наявність у людини чотирьох груп крові. При цьому у дитини буває, що не успадковується групова приналежність крові по батькові чи матері. При передачі набору генів батьками в дитини може утворюватися група крові, яка збігається з батьківськими.

Як видно з таблиці, у матері та батька з першою групою крові I(O) може народитися дитина тільки з аналогічною групою крові, а от якщо група матері III, а батька II, то у потомства можливі вже будь-які варіації. Однак, збіг груп крові (у першому прикладі) зовсім не вказує на те, що чоловік є біологічним батьком дитини, адже людей з групою I(0) багато.

Визначення можливого резус-фактора дитини:

Є ще одна генетична «підказка» – резус-фактор. Але орієнтуватися на неї щодо батьківства теж не варто. Тому що у резус-позитивних батьків може народитися резус-негативна дитина. А у резус-негативних батьків обов'язково буде резус-негативний малюк.

Оцінка методу визначення батьківства за групою крові та резус-фактором

Таким чином, у деяких випадках група крові та резус-фактор дозволяють виключити батьківство (з великою ймовірністю), але не підтвердити. Так, порівнявши групу крові дитини та батька (без аналізу крові матері) можна виключити батьківство, якщо у дитини I група, а у батька IV (див. таблицю). Також батьківство буде виключено, якщо у резус-негативних батьків є резус-позитивна дитина.

Недоліки визначення батьківства за групою крові:

Виходячи з усього вищесказаного, порівняння групи крові батьків (батька) та дитини в більшості випадків не є альтернативою тесту ДНК, і може виконуватися лише для попередньої оцінки можливої спорідненості. Для результату з точністю 100% ми рекомендуємо зробити аналіз ДНК на батьківство.

Калькулятор группы крови и резус-фактора

Группа крови матери
Группа крови отца
Резус-фактор матери
Резус-фактор отца

Рассчитать у ребенка

Группа крови:
Резус-фактор:
Автор: Марина Савельева
Молекулярный генетик, биоинформатик