Як визначити стать дитини під час вагітності?

Як визначити стать дитини під час вагітності?

Дата: 03.09.2016

Наскільки точні та ефективні методи?

Стать майбутньої дитини хвилює всіх батьків ще до зачаття, хтось хоче доньку, а хтось сина, і звичайно, багато хто не хоче залежати від випадку і всіляко намагається спланувати стать малюка. Ну а з настанням вагітності переживань та питань стає ще більше. Напевно, кожна мама свого часу випробувала на собі всі можливі методи визначення статі дитини. Але наскільки точні та ефективні ці методи?

Давайте спочатку розберемося, як формується дитина певної статі. Яйцеклітина жінки несе в собі X-хромосому, а чоловічі сперматозоїди – або X, або Y. Якщо яйцеклітина запліднюється Y-хромосомою, то через певний час у дівчини народиться хлопчик, а якщо X – потрібно очікувати на появу дівчинки. Спрогнозувати цей природний процес заздалегідь, розрахувати стать дитини або якимось чином вплинути на неї складно, навіть практично неможливо. Єдине, що можуть зробити майбутні мама та тато – це спробувати дізнатися стать дитини ще до її народження, використовуючи для цього існуючі способи.

1) Народні методи та деякі прикмети

2) Відновлення крові

Існує думка, що періодично в організмі кожної людини відбувається повне оновлення крові, причому у жінок періодичність цього процесу становить 3 роки, а у представників протилежної статі – 4. Стать малюка залежить від того, чия з батьків кров «молодша», то є, якщо вона «свіжіша» у жінки, то стать майбутнього малюка буде жіночою, якщо у чоловіка – то чоловічою.

Важко сказати, наскільки достовірним є цей метод, оскільки існує багато факторів, які можуть прискорити оновлення крові. Але фахівці стверджують, що за правильних розрахунків можна дізнатися стать дитини з великою точністю.

Варто пам'ятати, що великі крововтрати також сприяють оновленню крові, тому при розрахунках, враховуйте або власний день народження, або дату останньої крововтрати (операції, переливання, здачі крові, викидня, пологів).

Щоб спрогнозувати стать дитини по оновленню крові для пари, в якій у жінки негативний резус крові, потрібно міняти стать дитини на протилежну: якщо за розрахунком виходить дівчинка, то у жінки з негативним резусом повинен народитися хлопчик.

3) За групою крові

Ця теорія заснована на тому, що групи крові майбутніх батька і матері мають великий вплив на формування статі малюка, але достовірність цього тесту піддається величезній критиці, оскільки за результатами у вас можуть народитися або одні дівчатка, або одні хлопчики. Але, безумовно, цей тест має право на існування і можна просто задовольнитись результатом, що, наприклад, у жінок з третьою та четвертою групою крові більше шансів народити хлопчиків.

4) За резус-фактором

Щоб визначити стать малюка в такий спосіб, досить просто порівняти резус-фактори крові батьків. А зробити це простіше простого: резуси збігаються – чекайте на дівчинку, не збігаються – хлопчика. Але, як і у випадку з групами крові, цей тест на визначення статі має на увазі той самий результат для однієї пари батьків.

5) За частотою серцебиття

Багато докторів-гінекологів люблять цей метод, і хороший фахівець зможе з великою точністю передбачити, хто з'явиться на світ. Фахівці помітили, що якщо серцебиття плода становить менше, ніж 140 ударів за хвилину, то це хлопець. Якщо відмічено більше 140 ударів – це дівчинка.

6) Китайська таблиця

Цю таблицю знайшли у XIV столітті у руїнах храму одного імператора неподалік Пекіна. Як свідчить легенда, ще з XII століття цей метод допомагав поколінням китайців спланувати стать дітей і навіть монархи користувалися таблицею, щоб знати стать спадкоємців. Суть його полягає в тому, що у певному віці жінка може народити дівчинку або хлопчика лише за певні місяці року. Таблиця розрахована на жінок із регулярним менструальним циклом, тому якщо Ваш цикл не регулярний, результатам таблиці не варто довіряти повністю. Але, за оцінками сучасних пар, точність таблиці становить близько 80%.

Результат дізнатися дуже просто – знайдіть відповідну комірку – перетин Вашого віку та місяця зачаття дитини.

Особливо важливо правильно знати місяць зачаття. Вам потрібно знати дату овуляції, а не дату, коли ви дізналися, що вагітні.

7) Японська таблиця

Цей метод зі Країни Вранішнього Сонця так само, як і Китайська таблиця базується виключно на практичних спостереженнях. Але тут також враховується дата народження майбутнього батька. Для зручнішого користування та розуміння японські вчені створили 2 таблиці. Результатом першої є кодове число – перетин місяців народження пари.

Друга таблиця. У верхньому рядку вказані кодові числа, серед яких ви знайдете потрібне те, що випало в попередній таблиці. Проведіть від нього вертикальну лінію. Тут також знадобиться інформація про дату зачаття, точніше про місяць. Вибравши місяць, також проведіть горизонтальну лінію. У місці перетину і криється підлога дитини. Де більше Х, ця підлога і найімовірніша.

Якщо говорити про статистику, то подібна давня мудрість ефективна не завжди. Але те, що збіги дуже часті залишається фактом.

8) За овуляцією (метод Честермена-Філліпса та Мартіна Янга)

Кожна дівчина має знати, що ймовірність зачаття у різні дні циклу – різна. І найвищі шанси – у дні овуляції.

А цей метод ґрунтується на неоднаковій «поведінці» сперматозоїдів з X-хромосомами та Y-хромосомами. Згідно з дослідженнями, «дівочі» сперматозоїди досить повільні, але при цьому живучі, тому можуть перебувати в матці від 2-х до 4-х днів і спокійно «чекати» на момент овуляції. А ось сперматозоїди – носії Y-хромосоми, відрізняються особливою рухливістю, але термін їхнього життя зовсім недовгий. Тобто якщо статевий акт стався за 2-4 доби до овуляції, то висока ймовірність народження дівчинки, а якщо безпосередньо в день овуляції – можна сподіватися на хлопчика.

Найважливішою умовою застосування цього методу є точне визначення моменту овуляції, що зробити досить проблематично. Термін овуляції може зрушитися під впливом різних факторів, а помилка у визначенні терміну овуляції навіть на 1 день може призвести до протилежного результату.

9) Ультразвукове дослідження (УЗД)

Це найпростіший і найпопулярніший науковий метод, максимально точний результат, якого можна дізнатися з 23 тижнів вагітності. Але іноді вже з 12 тижня вагітності можна дізнатися, кого під серцем носить жінка. На таких ранніх термінах статеві ознаки плода ще недостатньо сформовані, проте деякі характерні відмінності можна відзначити. Для невеликих термінів підходить спосіб 3D-УЗД, який проводиться на сучасному спеціальному устаткуванні. А іноді, навіть на пізніх термінах, дитина в животі розташована так, ніби не бажає демонструвати свої первинні статеві ознаки і з цим нічого не вдієш.

Слід зазначити, що жінка оглядається на УЗД за всю вагітність 3 рази. Цей метод не приносить шкоди та протипоказань для його проведення немає. Крім визначення статі плода, дане обстеження проводиться виявлення можливих аномалій у розвитку.

10) Біопсія хоріону, амніоцентез, кордоцентез

За допомогою цих трьох діагностичних процедур можна дізнатися стать дитини майже зі стовідсотковою точністю. Але їх можна об'єднати в одну групу, оскільки дані методи з проколом живота жінки потрібно проводити лише за медичними показаннями з метою виявлення та профілактики хромосомних хвороб та носія хромосомних аномалій. Ці операції не проводять лише для задоволення інтересу батьків, тому що є ризик під час проведення завдати серйозної (аж до викидня) шкоди малюкові.

11) ДНК-тест

Аналіз ДНК точно визначає стать плода вже з 5-го тижня вагітності і не несе ніякої шкоди плоду, на відміну від, наприклад, амніоцентезу. Якщо в крові матері виявляється Y-хромосома, то стать дитини буде чоловічою, якщо не виявляється - то жіноча. Цей тест втілює передову технологію - аналіз ДНК плода, знайденої у венозної крові матері. Лабораторний аналіз набагато кращий, ніж визначення статі з УЗД.

Так само з 9-го тижня можна зробити неінвазивний пренатальний тест (НІПТ), при якому крім 99% точності визначення статі, можна дізнатися, чи є у вашої дитини високий ризик хромосомних відхилень.

Автор: Марина Савельева
Молекулярный генетик, биоинформатик