5 ситуацій, в яких необхідний юридичний тест ДНК на батьківство та спорідненість

5 ситуацій, в яких необхідний юридичний тест ДНК на батьківство та спорідненість

Дата: 06.10.2017

При необхідності тесту на батьківство, багато хто поспіхом робить звичайний тест ДНК для власного заспокоєння, думаючи, що результати можуть бути використані для юридичних цілей, але насправді суд не прийме цих результатів.

При необхідності тесту на батьківство, багато хто поспіхом робить звичайний тест ДНК для власного заспокоєння, думаючи, що результати можуть бути використані для юридичних цілей, але насправді суд не прийме цих результатів... Чому? Тому що немає можливості довести, що зразки, зібрані для тестування, належать людям, які фігурують у результаті тестування батьківства. Вибираючи, чи зробити вам інформаційний тест на батьківство або юридичний тест на батьківство , важливо розуміти, для чого потрібні результати.

Щодо юридичного тесту, результати приймаються в судах, оскільки незалежна, кваліфікована третя особа відповідає за забір матеріалу. Ця особа повністю контролює процес забору біологічного матеріалу від початку до кінця, включаючи перевірку ідентифікаційних документів учасників, забір матеріалу або присутність при заборі, заповнення необхідних форм, відправлення до лабораторії. Таким чином, суд може бути впевнений, що зразки не могли бути переплутані чи підмінені.

Ось основні 5 ситуацій, в яких необхідний юридичний тест на батьківство.

Ситуація №1: необхідність встановлення батьківства для стягнення аліментів на утримання дитини

Якщо чоловік і жінка перебувають у шлюбі, і у них народжується дитина, чоловік автоматично вважатиметься батьком цієї дитини.

Якщо дитина народжується у «цивільному шлюбі», тобто чоловік і жінка не перебувають в офіційному шлюбі, то батько дитини може самостійно подати заяву до РАГСу про те, що саме вона - батько дитини. Якщо чоловік не бажає виконувати таку дію і не визнає себе батьком дитини, то матері доведеться доводити її батьківство у суді. Незаперечним доказом того, що батьком дитини є відповідач – аналіз ДНК на батьківство. Аліменти на утримання дитини можуть бути призначені судом лише після встановлення батьківства.

Також бувають ситуації заперечення батьківства, коли у дитини вже є запис у свідоцтві про батька. Інша особа може вважати себе батьком дитини, яка була народжена жінкою, яка перебуває в шлюбі, і може подати позов до її чоловіка (якщо чоловік записаний батьком цієї дитини). Аналогічно, якщо чоловік має підстави вважати, що дитина не його, можна подати до суду для оскарження батьківства.

Ситуація №2: імміграція

Раніше для імміграції був потрібний величезний перелік документів, за якими можна було відстежити родинний зв'язок. Тепер уряди багатьох країн визнають силу аналізу ДНК для процесу імміграції, і консульства приймають результати юридичного тесту ДНК як підтвердження біологічної спорідненості. Найпопулярнішими тестами є батьківство і материнство, на які часто замовляють тест бабусь і дідусів, братів і сестер.

Сюди ж можна віднести випадки, коли сурогатна мати - громадянка нашої країни, що виношує дитину для іноземної пари. Якщо дитина народилася від сурогатної матері, біологічні батьки-іноземці роблять юридичний тест ДНК на батьківство, подають його до консульства своєї країни та отримують законну підставу вивезти дитину.

Ситуація №3: необхідно отримати права на спадщину

Коли хтось помирає, не завжди вирішено питання зі спадкоємцями. Для отримання права успадкування майна найкращим способом є юридичний тест ДНК на батьківство, материнство чи іншу спорідненість, особливо якщо спорідненість під питанням чи не підтверджена шлюбом батьків. Якщо родич нещодавно помер, можна взяти зразки буккального епітелію (мазки з рота), крові, нігтів, волосся.

Це питання може виникнути і після того, як тіло було віддано землі. Деякі наполягають на ексгумації, що неймовірно складно як отримати дозвіл на ексгумацію, так і провести аналіз по кістках і зубах. Набагато простіше зробити тест ДНК із наявними родичами померлого.

Але найкраще зробити юридичний тест ДНК і за життя родича, щоб уникнути складнощів із отриманням спадщини після його смерті. Але без згоди учасника цього не можна зробити.

Ситуація №4: потреба знати своє коріння

Деякі люди були виховані у прийомній сім'ї, дитячому будинку, або з використанням донорської сперми чи яйцеклітини. І часто виникає потреба дізнатися біологічне коріння - знайти біологічних батьків. Коли вони знаходять передбачуваних батьків, роблять ДНК-тест для підтвердження. Найчастіше робиться тест для особистого користування, але у разі можливої спадщини необхідний юридичний ДНК-тест.

Ситуація №5: сумніви, чи не переплутали дітей у пологовому будинку

Нерідко звертаються жінки та чоловіки з підозрами про умисну або ненавмисну підміну дитини у пологовому будинку. Найчастіше звертаються, якщо дитина серйозно хвора або померла. Юридичний тест на материнство розставить всі крапки над i, хоча зазвичай дитина все ж таки виявляється рідною. Відомі випадки, коли було переплутування, але вони вкрай рідкісні.

Що важливо розуміти...

Незалежно від причини, через яку потрібно зробити юридичний тест ДНК, важливо вибрати лабораторію, якій можна довіряти, оскільки наслідки ДНК-тесту можуть дуже вплинути на життя людини.

Автор: Марина Савельева
Молекулярный генетик, биоинформатик