Харчування довголіття

Харчування довголіття

Дата: 17.07.2017

Чи може сучасна генетика визначити, що і як треба робити конкретній людині, щоб зменшити вагу?

Нутригенетика на допомогу

Чи може сучасна генетика визначити, що і як треба робити конкретній людині, щоб зменшити вагу?

Сучасна наука каже: це можливо. Понад те, нещодавно виник цілий напрямок науки - нутригенетика, одне із завдань якої - визначити оптимальні варіанти харчування залежно від генетичних особливостей людини. Перші дослідження вчених виявили десятки генів, потенційно залучених у накопичення зайвих кілограмів.

Генетика та живлення клітини

Що розрізняє поведінку генів?

Сучасні вчені досліджують вплив окремих генів на метаболізм - простіше кажучи, скільки і з якою швидкістю клітина засвоює ліпідів, холестерину, холестеролу, різноманітних вуглеводів, глюкози, амінокислот та інших субстратів, без яких не може існувати. Складовою частиною сюди входить група генів, які відповідають за засвоєння вітамінів, макро та мікроелементів із продуктів.

Ось саме ці гени і визначають розвиток хвороб, що по праву називаються «епідемією XXI століття», - ожиріння, діабету 2-го типу, серцево-судинних захворювань, артеріальної гіпертензії. Наступним кроком вчених стали розробки індивідуальних рекомендацій щодо харчування з урахуванням геному окремої людини. До уваги йдеться все: склад мінералів, вітамінів і корисних речовин у продуктах, швидкість їх засвоєння клітиною.

Гени дієти

Оптимальна дієта для кожної людини генетично зумовлена?

Саме так. Наприклад, у нас закладено різний рівень глюкози у крові – від 85 до 120 мг%. Як бачите, розрив досить великий. Виходячи з цього, якщо у людини рівень глюкози підвищений, їй показана низьковуглеводна дієта, з винятком легких вуглеводів і глюкози. А якщо є тенденція до підвищення ліпопротеїдів низької щільності, то дієта повинна бути низькожирова.

Вітаміни на замовлення

Як розібратися, скільки нам потрібно вітамінів?

Генетики досліджують поведінку вітамінів в організмі вже не одне десятиліття. На сьогоднішній день встановлені особливості поведінки у клітині всіх вітамінів, усіх до одного. Відкрилися дивовижні речі: наприклад, з'їдаючи сповнений вітаміном С стиглий ківі, люди отримують різну кількість цього «короля вітамінів». Пов'язано це із генетично заданим механізмом надходження вітаміну крізь мембрану всередину клітини. Адже у кожної людини і різна швидкість подачі вітаміну в клітини, і різна кількість корисної їжі!

От і виходить, що, з'їдаючи однаковий ківі, одна людина отримує вітамін С по максимуму, а друга не отримує і половини.

Чи можна розрахувати потрібну мені кількість вітамінів, виходячи з даних про мої гени? Звичайно, завдяки дослідженням генетиків вже сьогодні можна безпомилково розрахувати, скільки і яких вітамінів потрібно конкретній людині. Цим самим ми вирішуємо проблему авітамінозу – не того, умовно весняного («навесні завжди погано – потрібно попити вітамінок, куплю в аптеці ті, що вчора рекламували по ТБ»), а по-справжньому загрозливому для вашого організму.

Інструмент від генетики

Чи будуть потрібні рекомендації генетиків?

Рекомендації лікаря - це як проект будинку, гарне та необхідне креслення. Але мало накреслити проект будинку, потрібно збудувати його – докласти сили, час, фантазію. Сьогодні генетика готова дати до рук людини інструмент підбору індивідуального здорового харчування. Залишилося з'ясувати на практиці - чи буде він затребуваний?

Все залежить від сили волі індивіда. Для цього потрібно виховувати в людині терпіння, вміння користуватися допомогою генетики у глобальному питанні здорового харчування, яке забезпечує йому і здоров'я, і красу, і довголіття. Зараз стоїть проблема виховання в людині поваги до власного здоров'я та бажання формувати його!

Генов саме тому так багато, що людині необхідно взаємодіяти з мільйонами зовнішніх об'єктів та субстанцій. На кожну з них він має генетично запрограмовану відповідь. І ця відповідь може суттєво відрізнятися від очікуваної.

Автор: Людмила Турова
врач-генетик, нутрициолог, кандидат медицинских наук