Як уникнути помилок при самостійному заборі зразків ДНК

Як уникнути помилок при самостійному заборі зразків ДНК

Дата: 05.10.2017

Зробити тест ДНК на батьківство, спорідненість чи походження можна зробити самостійно вдома. Важливо знати, як правильно взяти зразки, щоб вони не зіпсувалися

Зробити тест ДНК на батьківство сьогодні набагато простіше і доступніше, ніж будь-коли. Його можна зробити самостійно вдома - придбати в лабораторії набір паличок або скористатися звичайними вушними паличками для збирання біоматеріалу - мазків із рота. Оскільки результат дуже вплинув на життя дитини та всієї родини, важливо, щоб ви обрали лабораторію з надійною репутацією для проведення тестування. При замовленні тесту на батьківство ви формуєте партнерські взаємини з лабораторією, і кожна сторона несе відповідальність за правильне поводження зі зразками ДНК.

Ваше завдання, як учасника тесту, переконатися, що зразки потрапляють до лабораторії у хорошому стані. Щоб отримати зразки, необхідно зібрати букальний епітелій ДНК за допомогою ватних паличок. Це безболісно і швидко, і сам процес дуже простий, але ви повинні робити це з обережністю, щоб зберегти цілісність ДНК.

Нижче – 7 причин непридатності зразків (мазків з рота) для тесту ДНК

Проблема з тестом на батьківство № 1: Прийом їжі, рідини, куріння

Уникайте потрапляння чогось у рот, принаймні за годину до збору зразків щічних клітин. Сторонні частинки з харчових продуктів, рідин, зубних паст та побічних продуктів тютюну не змінюють ДНК, але можуть сховати її. Зразок може зіпсуватися та стати непридатним для тестування на батьківство. Діти не повинні годуватись грудьми або з пляшки перед тестуванням.

Хороша новина: ця помилка не впливає на ваші результати, тому що лабораторія завжди виявляє цю проблему. Вас попросять зробити повторний забір матеріалу.

Погана новина: вам доведеться чекати довше ваших результатів через необхідність повторного забору зразків ДНК. Можливо, доведеться сплатити за повторне тестування.

Як цього уникнути: суворо дотримуйтесь цього правила. Якщо учасник їсть або п'є протягом години до забору, зачекайте хвилин 40 до забору матеріалу або прополощіть рот водою.

Проблема з тестом на батьківство №2: Перехресне забруднення

Коли ви маєте справу з паличками для забору ДНК, важливо зберегти цілісність кожного зразка від початку до кінця. Найкраще мати справу з односторонніми паличками або обрізати один ватний наконечник у двосторонньої палички, щоб не переплутати, як тримати паличку.

ЩО НЕ МОЖНА робити:

Хороші новини: такі помилки виявляються в лабораторії та не впливають на ваші результати. Необхідно зробити повторний забір матеріалу.

Погана новина: вам доведеться довше чекати на ваші результати, якщо необхідний повторний забір. Можливо, доведеться сплатити за повторне тестування.

Як запобігти цьому: Поводьтеся з мазками з обережністю та обов'язково використовуйте окремі конверти зразків для кожного учасника.

Проблема з тестом на батьківство № 3: деякі медичні процедури

Наступні процедури можуть вплинути на результати тестування батьківства:

В обох сценаріях чужа ДНК була введена в тіло учасника і може залишатися там або тимчасово або протягом тривалого часу. Коли в лабораторії аналізується ДНК зразка батьківства від цього учасника, технічні фахівці можуть бачити два окремі профілі в однієї людини.

Хороша новина: навіть якщо у вас або в іншого учасника була одна з цих процедур, все ж таки можна отримати точні результати.

Погана новина. В деяких випадках не вдасться отримати точних результатів.

Як це запобігти: ви можете повідомити лабораторії про проведену медичну процедуру в бланку замовлення. Таким чином, якщо лабораторія визначить, що історія хвороби може вплинути на результати, вам повідомлять.

Проблема з тестом на батьківство № 4: повторне використання упаковки або баночок

Ватові палички, спеціально створені для забору зразків ДНК, запечатуються в пластикову упаковку для збереження стерильності. Хоча ця упаковка ідеально підходить для невикористаних паличок, вона викликає проблеми з мазками, коли вони використовуються для збирання ДНК.

Ось чому: зразок ДНК містить клітини буккального епітелію, які неминуче змішуються зі слиною. Коли ви покладете вологу паличку назад у пластикову упаковку, зразок більше не може «дихати», і майже відразу починає з'являтися пліснява. Якщо зразок зберігається таким чином кілька днів, пліснява може руйнувати ДНК на паличках так, що ДНК не може бути вилучена та протестована.

Те ж стосується пластикових та скляних баночок, пробірок та поліетиленових пакетів. Кладіть ватяні палички виключно в паперові конверти.

Хороша новина: лабораторія побачить цю проблему та попросить нові зразки, тому вона не вплине на ваші результати.

Погана новина: вам потрібно зачекати довше ваших результатів через необхідність повторного забору. Можливо, доведеться сплатити за повторне тестування.

Як цього уникнути: коли ви збираєте зразки, обов'язково поміщайте палички в паперові конверти, як зазначено в інструкції із забору зразків, а не назад у пластикову упаковку. Все дуже просто!

Проблема з тестом на батьківство №5: Поштові мокрі конверти

Ватові палички збирають клітини епітелію, але також і слину. В результаті паперові конверти, що містять зразки, нерідко стають трохи вологими. Якщо конверти надсилаються поштою, поки вони ще вологі, вони можуть порватися під час шляху до лабораторії. На жаль, це забруднює усі зразки.

Хороша новина: зразки ДНК можуть бути зібрані знову з використанням нових паличок.

Погана новина: вам доведеться зачекати довше за ваші результати. Можливо, доведеться сплатити за повторне тестування.

Як цього уникнути: найкраще сушити ватяні палички до повного висихання, тримаючи їх за кінчики або поклавши на чистий аркуш паперу або край столу, перш ніж поміщати їх у паперові конверти. Але якщо конверт ще вологий, просто покладіть його на чисту поверхню і дайте висохнути на повітрі за кімнатної температури перед відправкою поштою.

Проблема з тестом на батьківство №6: Занадто тривале зберігання

Палички можуть зберігатися кілька місяців. Ми рекомендуємо надати нам не пізніше 6 місяців. Якщо ви зберігали зразки довше, ми можемо їх прийняти і спробувати виділити ДНК.

Хороша новина: зразки ДНК можуть бути зібрані знову з використанням звичайних паличок.

Погана новина: вам доведеться зачекати довше за ваші результати. Можливо, доведеться сплатити за повторне тестування.

Як цього уникнути: найкраще відправляти до лабораторії відразу після забору.

Проблема з тестом на батьківство №7: Паличкою не труть об щоку, а мачають у слину

Для аналізу ДНК потрібні клітини слизової, а не сама слина. Часто нам вдається виділити ДНК з клітин слизової оболонки, що містяться в слині. Але далеко не завжди. Тому по можливості треба саме потерти об щоку, а не вмочити в слину.

Хороша новина: зразки ДНК можуть бути зібрані знову з використанням звичайних паличок.

Погана новина: вам доведеться зачекати довше за ваші результати. Можливо, доведеться сплатити за повторне тестування.

Як цього уникнути: знайти можливість потерти паличкою об щоку.

Висновок

Дотримуйтесь інструкції щодо забору матеріалу. Це дозволить уникнути затримок та отримати результат тесту на батьківство якнайшвидше.

Автор: Марина Савельева
Молекулярный генетик, биоинформатик