Що таке ген?

Що таке ген?

Дата: 19.11.2022

Чим відрізняється ген від ДНК? Що більше - ген або хромосома? Ознайомтеся з відповідями на ці базові питання генетики.

Ген є основною одиницею спадковості. Деякі гени діють як інструкції для створення молекул, які називаються білками. Однак багато генів не кодують білки. У людини гени різняться за розміром від кількох сотень основ ДНК до більш ніж 2 мільйонів основ. За оцінками Проекту геному людини, люди мають від 20 000 до 25 000 генів.

Ген - це коротка ділянка ДНК, а ДНК-дезоксирибонуклеїнова кислота - це молекула. В одній хромосомі міститься багато генів.

Кожна людина має дві копії кожного гена, по одній успадкованій від кожного батька. Більшість генів однакові у всіх людей, але невелика кількість генів (менше 1 відсотка від загального числа) у різних людей дещо різняться. Алелі є форми одного й того ж гена з невеликими відмінностями в послідовності основ ДНК. Ці невеликі відмінності сприяють унікальним фізичним особливостям кожної людини.

Учені відстежують гени, даючи їм унікальні імена. Оскільки імена генів можуть бути довгими, генам також присвоюються символи, що є короткими комбінаціями літер (а іноді й цифр), які є скороченою версією назви гена. Наприклад, ген на хромосомі 7, пов'язаний з муковісцидозом, називається регулятором трансмембранної провідності при муковісцидозі; його символ - CFTR.

Автор: Марина Савельева
Молекулярный генетик, биоинформатик