Як визначити батьківство без ДНК-тесту на батьківство?

Як визначити батьківство без ДНК-тесту на батьківство?

Дата: 10.12.2022

Не завжди можна зробити тест ДНК на батьківство. Чи є якісь інші способи дізнатися, чи справді має місце факт біологічного спорідненого зв'язку?

З точністю 99,9% - ні. Тест ДНК на батьківство – єдиний спосіб перевірити батьківство, з високим ступенем ймовірності. Однак не завжди можна отримати біологічні зразки батька чи дитини. У статті перелічені всі інструменти, які можуть допомогти зрозуміти ймовірність батьківства. Крім доступних всім методів порівняння дат та зовнішніх ознак, вказані й генетичні тести, які можуть розкрити правду, без тестування на батьківство.

Дата зачаття

Щойно жінка дізналася новину про майбутню дитину, вона намагається розрахувати день, коли завагітніла. Є два методи, якими користуються, зокрема, і лікарі.

Акушерський метод

Слід з'ясувати, коли у жінки була овуляція. Дата зачаття завжди збігається з датою овуляції, оскільки яйцеклітина зберігає життєздатність лише першу добу після виходу з фолікула. Якщо робилася фолікулометрія чи тест на овуляцію, жінка має точно знати дату зачаття. Якщо ні, треба згадати дату першого дня останньої менструації та відрахувати від неї 14 днів наперед. Вирахувана таким чином дата плюс-мінус 1-2 дні – це найбільш сприятливий для зачаття період, коли жінка могла завагітніти. Також необхідно пам'ятати, що деякі сперматозоїди здатні зберігати життєдіяльність в організмі жінки до 7 днів. Виходить, що завагітніти можна в період тиждень до овуляції - овуляція. Той, з ким жінка займалася сексом, імовірно, і є батько майбутньої дитини.

Але цей метод не дуже надійний. Менструальний цикл дуже індивідуальний, можуть бути збої та затримки. Овуляція цілком могла відбутися трохи раніше чи трохи пізніше, ніж звичайно, причому не можна це знати напевно, отже, великий ризик неправильно вирахувати сприятливий період для зачаття.

УЗД діагностика.

Ще один метод, за допомогою якого можна дізнатися, від кого вагітна жінка, – провести дослідження на передбачувану дату зачаття та на передбачувану дату пологів. Дату зачаття з'ясовують на УЗД терміном 10-14 тижнів. У цей період ембріон розвивається пропорційно та його розміри приблизно однакові у всіх жінок. На пізніших термінах розміри плоду можуть сильно відрізнятися, тому обчислити точний день зачаття практично неможливо. Майте на увазі, що на УЗД вказується акушерський термін, який на 2 тижні більший за ембріональний. Тобто, якщо термін УЗД 5 тижнів, потрібно відрахувати 3 тижні тому. Знаючи цю дату, ви можете уявити, хто батько дитини.

Також дослідження на передбачувану дату пологів допоможе визначити батька. Коли дата пологів буде відома, потрібно відрахувати від неї 38 тижнів тому. Так ви отримаєте дату зачаття і зможете зрозуміти хто можливий батько малюка.

Зовнішні ознаки

Колір очей

Є поширена думка, що у батьків з блакитними очима не може в результаті вийти карий колір очей. Все не так просто. За колір очей відповідають кілька генів, а не один, тому застосувати просту схему наслідування домінантних та рецесивних ознак не вдасться. Генетики спільно з математиками вигадали складну модель передбачення кольору очей у дитини, залежно від кольору очей батьків.

Колір шкіри

Колір шкіри людини визначається, в основному, коричневим пігментом меланіном. Частка меланіну в шкірі зумовлена генетично, однак у межах певного інтервалу вона залежить і від інтенсивності ультрафіолетового випромінювання, що потрапляє на шкіру.

Колір шкіри регулюється кількома генами. Гени темної шкіри домінують: у світлошкірих батьків не може народитись дитина з темною шкірою, а ось навпаки – можливо.

Волосся

Всі кольори волосся формуються всього з двох пігментів - червоно-жовтого феомеланіну та сіро-чорного еумеланіну. Формою волосся зобов'язане будові фолікула — якщо клітини, що активно діляться і розвиваються, розташовані у фолікулі асиметрично, волосся, швидше за все, буде згинатися при розвитку і стане кучерявим.

Як синтез пігментів, так і форма фолікулів майже повністю визначаються генетично. Тим не менш, «генів зачіски» налічують десятки і точно передбачити колір і форму волосся дитини по волоссю батьків неможливо.

Риси обличчя

Вчені з'ясували, що у спадок передаються форма та розміри кінчика носа, розташування внутрішніх куточків очей, вилиці, розміри та форма області обличчя, що оточує губи. Крім того, від генів залежить охоплення голови, форма носа, ямочка на підборідді та загостреність підборіддя.

Особливо корисно порівняти дитячі фото тата та дитини

Зріст

У високих батьків народжуються діти, які теж вищі за середнє зріст. У низьких батьків нащадки зазвичай невисокого зросту.

Форма стоп

Вчені сходяться на думці, що форма стопи — ознака, яка передається у спадок. Стопи можуть мати одну з п'яти форм:

Тип стопи Опис
Грецька Другий палець видається вперед щодо всіх інших, у тому числі великого.
Римська Перші три пальці мають однакову довжину, тоді як два зазвичай коротші.
Кельтська Великий палець короткий, другий довший за інші, інші зменшуються в розмірі за спаданням до мізинця.
Німецька Великий великий палець та інші однакового розміру.
Єгипетська Пальці зменшуються рівномірно (драбинкою) від великого пальця до мізинця.

Порівняйте стопи дитини зі стопами матері та потенційного батька. У дитини не може бути римської стопи, якщо й у матері, й у батька грецька. Малюк успадкує форму стопи від одного з батьків.

Поведінка

Дитина переймає певні поведінкові риси від своїх батьків, які стають більш вираженими зі зростанням дитини. Якщо уважно спостерігати, можна помітити схожість. Однак це дуже суб'єктивний метод.

Група крові та резус-фактор

Група крові

До появи ДНК-тестів аналіз груп крові був стандартним тестом на батьківство. Але найкраще, що може запропонувати цей тест, виключити потенційного батька. Ви не зможете остаточно визначити, хто є справжнім батьком.

Цей тест заснований на системі груп крові ABO.

Гени, що кодують групу крові, успадковуються. Наприклад, мати з групою крові не може народити дитину з групою крові АВ від батька групи 0. Справжній батько повинен мати ген антиген А.

Генетики встановили правила передачі групи крові у спадок.

Встановлено, що протягом життя група крові не змінюється.

Є один цікавий факт - Бомбейський феномен. Частота його 1:250000, в Індії зустрічається набагато частіше. Простими словами, аналіз показує групу першої крові, тобто відсутність антигенів A та B, яка насправді нею не є. У людей із Бомбейським феноменом народжуються діти із звичайною групою крові, але не відповідною визнаним наукою правилам спадкування.

Проблема з тестом з груп крові полягає в тому, що не можна виключити можливість того, що у матері був статевий акт з кількома чоловіками з однією і тією ж групою крові.

Резус-фактор

Визначити резус-фактор дитини можна ще до народження, поки дитина в утробі матері. Що стосується резус-фактором, або антигеном RhD, можна лише 100% виключити батьківство. Якщо обидва батьки резус-негативні, то апріорі у них не може народитися резус-позитивна дитина.

Наявність генетичних захворювань

Якщо батько є носієм генетичного захворювання, воно могло бути передано дитині. Якщо у роду у мами дитини хвороби не було, до того ж тато малюка та його близькі кровні родичі мають подібне захворювання, то цей факт вважатиметься непрямим підтвердженням наявності спорідненості між ними.

На щастя, генетичні захворювання досить рідкісні, а в дитячому віці виявляються переважно найважчі. І хочеться сподіватися, що вам не доведеться в такий спосіб перевіряти батьківство.

HLA-типування

HLA (головний комплекс гістосумісності людини) широко використовується для підбору ефективного донора у трансплантації органів. HLA-гени пов'язані також із ризиками розвитку різних захворювань та репродуктивних порушень. Крім того, їх вивчають із метою аналізу сумісності партнерів для народження дитини.

HLA-система є найбільш поліморфною генетичною системою в геномі людини, тобто має велику кількість значень, що відрізняються у різних людей. Тому вона тривалий час використовувалася при тестуванні на батьківство. Однак через переважання певних алелів HLA та зчепленості генів у ряді випадків HLA виявився недостатньо інформативним і був замінений методом STR-локусів.

Якщо з якоїсь причини у вас на руках є значення алелів HLA-генів, зверніться до генетика для консультації.

Генеалогічний генетичний тест на походження

Це ще один варіант, як перевірити батьківство, не роблячи тесту ДНК на батьківство, хоч і не обходиться без генетичного тестування. Йдеться про те, щоб здати зразки для тесту на етнічний склад в одній із лабораторій: Family Tree DNA, 23 and Me, MyHeritage, Ancestry Генотек, Атлас. Кожна з цих лабораторій надає первинні дані ДНК для завантаження у текстовому файлі.

Якщо дві людини тестувалися в одній лабораторії, то автоматично відбувається пошук родичів та відображаються знайдені за ДНК люди, з якими ДНК збігається максимально. Батько і дитина - найближча спорідненість, вона безпомилково визначається. Якщо тестувалися в різних лабораторіях, можна скористатися спеціальними генеалогічними сайтами, наприклад Gedmatch.com, куди завантажуються дані, порівняти дані двох людей з різних лабораторій і з великою ймовірністю підтвердити або виключити спорідненість.

Тест ДНК на спорідненість із родичами батька

Якщо батько недоступний для тесту, але є його родичі, які готові здати свої проби, то практично в будь-якому випадку можна отримати певний результат. Важливо звернутися до спеціалізованої лабораторії, яка знає все про тести ДНК на спорідненість, може проконсультувати та запропонувати всі опції тестування:

Висновок

Перелічені методи мають різну цінність залежно від ситуації. Наприклад, у випадку з не дуже поширеними в популяції блакитними очима та світлим волоссям методи порівняння зовнішності цінніші. У разі рідкісних груп крові є сенс скористатися таблицею успадкування груп крові. Якщо є генетичне захворювання або результати HLA-типування, то гіпотеза про батьківство матиме наукове обґрунтування.

.

Найбільш високоточний метод визначення батьківства досі залишається тестом ДНК, який виконується за поліморфними STR-локусами. Зазвичай ймовірність батьківства на рівні 99.9% або 0%.

Тест ДНК на батьківство: єдиний вірний спосіб

Тест ДНК допомагає точно дізнатися, чи може гаданий батько бути біологічним батьком. Це єдиний спосіб підтвердити або спростувати ваші припущення про ймовірного батька дитини, з практично 100% точністю.

Автор: Марина Савельева
Молекулярный генетик, биоинформатик