Скринінг першого та другого триместру (PRISCA)

Скринінг першого та другого триместру (PRISCA)

Дата: 05.08.2016

Які обстеження важливі під час вагітності для запобігання можливим проблемам? Дізнайтеся, як скринінг під час вагітності допомагає виявити ризики та приймати правильні рішення для піклування про здоров'я дитини.

Розрахувати ризик розвитку деяких хромосомних «поломок» та вад розвитку плоду можна за допомогою програми PRISCA - це комп'ютерна програма, яка розраховує ризик вроджених патологій на підставі аналізів крові та даних ультразвукового дослідження вагітної жінки. Також на результати впливають вік майбутньої мами.

Коли проводять PRISCA?

PRISCA I проводиться у першому триместрі вагітності з 11 по 13 тиждень.

PRISCA I I проводиться у другому триместрі вагітності з 16 по 18 тиждень.

Дізнатися з точністю 99% про ризик хромосомних анеуплоїдій, а також підлогу плода, можна з 9 тижнів вагітності, лише здавши кров з вени. Докладніше про НІПТ-тест.

Що входить у PRISCA 1?

Для того, щоб за допомогою програми розрахувати ризик народження малюка з хромосомними аномаліями необхідні дані лабораторних досліджень:
1. рівень вільного b-хоріонічного гонадотропіну людини (вільний?-ХГЧ)
2. PAPP-A – протеїну А, асоційованого з вагітністю. Аналізи крові для визначення цих показників беруться з вени, бажано натще.

Також програмі для розрахунку ризику потрібні дані ультразвукового дослідження. За допомогою УЗД розраховують 2 базові показники:
1. товщину комірного простору плода
2. копчиково-тім'яний розмір (КТР).

Для розрахунку ризиків хромосомних аномалій та вікових ризиків за програмою PRISCA I також враховуються інші дані: вік матері, вага, екстракорпоральне запліднення або самостійна вагітність, куріння тощо.

Важливо! УЗД плоду та забір аналізів потрібно проводити в один день. Максимальна допустима розбіжність у часі приблизно 20 годин. Тому якщо УЗД зробили ввечері, то аналізи крові необхідно здати вранці наступного дня.

Що входить у PRISCA 2?

Для розрахунку ризику вроджених аномалій плода у другому триместрі необхідно здати венозну кров для визначення 3-х лабораторних показників:
1. Хоріонічний гонадотропін людини (ХГЛ)
2. Альфа-фетопротеїн (АФП)
3. Вільний естріол (некон'югований естріол)

Також програмі для розрахунку ризику потрібні дані ультразвукового дослідження другого триместру. За допомогою УЗД розраховують один показник: біпарієтальний розмір (БПР).

У розрахунку ризику спадкових захворювань у плода у другому семестрі вагітності також використовуються дані ультразвукового дослідження, проведеного у першому триместрі.

Які захворювання виявляє PRISCA?

За допомогою програми PRISCA можна розрахувати ризик розвитку наступних патологій у плода:

За даними, отриманими внаслідок цього дослідження, не можна поставити діагноз. PRISCA – це лише скринінг, тобто оцінка ризиків розвитку певної недуги. Якщо показники ризику високі, вагітній жінці порекомендують подальше складніше та детальне обстеження.

Неінвазивний метод дослідження (НДПТ-тест)
  • точність 99%, що набагато точніше за класичну діагностику (УЗД та біохімічний скринінг)
  • цілком безпечний, на відміну від інвазивних методик - для забору матеріалу на аналіз необхідно просто взяти кров із вени вагітної жінки.
  • на ранніх термінах: аналіз можна проводити вже на 10-му тижні вагітності.
Довідатись докладніше
Автор: Юлия Сичкарь
медицинский работник, эксперт ДНК-центра, косметолог