13 міфів про тест ДНК на батьківство

13 міфів про тест ДНК на батьківство

Дата: 24.07.2017

Чи можна встановити батьківство по пасмі волосся? Як дізнатися, чи батько я чи ні, якщо дитина ще не народилася? Чи може бути помилка в тесті ДНК, якщо дружина стверджує, що не зраджувала?

Тема аналізів ДНК є актуальною і резонансною, що часто змінює долі людей. Ми спробували об'єднати у цій статті найчастіші помилки, пов'язані з тестом на батьківство.

Міф 1. Потрібно приводити дитину до клініки, щоб зробити тест ДНК

Ні. Тест на батьківство - дуже делікатна тема, найчастіше хочеться, щоб про його проведення знали якнайменше людей. Звичайно, проводити сам аналіз необхідно в медичному закладі, але зовсім не обов'язково, щоб забір матеріалу робила медсестра. Стандартний матеріал – мазки з рота, їх можна взяти самостійно в домашніх умовах і відправити кур'єром або навіть поштою до клініки. Перед цим переконайтеся, що:

Обов'язково особиста присутність тільки у випадку, якщо результат аналізу буде надалі використовуватись у суді, тоді знадобиться пред'явити посвідчення особи.

Міф 2. По крові аналіз точніше, ніж за мазками з рота

Ні. Усі клітини організму мають однакову ДНК. З крові, буккального епітелію (мазки з ротової порожнини), сперми, нігтів, вушної сірки виділяється абсолютно однаковий профіль ДНК, який є ідентифікацією особистості і може порівнюватися з іншими людьми на спорідненість.

Років п'ятнадцять тому, дійсно, тест ДНК можливий був тільки по крові, але сучасне обладнання налаштоване на букальний епітелій (мазки з ротової порожнини), і кров уже вважається нестандартним матеріалом, за який необхідно доплачувати.

Міф 3. Якщо я сам братиму мазки, тест може показати неправильний результат

Ні. Найгірше, що може статися - це лабораторія попросить перездати матеріал. Це може статися, якщо палички погано потерли об щоку, якщо зберігали в поліетилені або баночці замість паперового конверта, якщо переплутали палички батька та дитини, і якщо на одній паличці опинився матеріал двох людей. У жодному з цих випадків ви НЕ отримаєте неправильний результат.

Спробуйте брати зразки особисто та зберігати в недоступному місці. Тому що, якщо хтось їх змінить на чужі, тоді ви даремно зробите тест ДНК.

Міф 4. Я не можу зробити тест потай від матері дитини

Можете. Мати не потрібна для аналізу батьківства. Вона може брати участь у більш високої точності, але точність аналізу зазвичай і дуже висока. 99,999% чи 99,999999% - не важливо задля підтвердження батьківства, а при виключенні батьківства 0% буде і з матір'ю, і без неї.

Єдиний випадок, коли слід робити аналіз з матір'ю - якщо можливі сумніви в материнстві, участь матері в аналізі на батьківство коштуватиме набагато дешевше, ніж окремий тест на материнство.

Іноді мати ставить питання, чи має право батько зробити аналіз ДНК без її відома. Якщо батько є офіційним батьком, він може робити аналіз ДНК навіть для використання в суді, без погодження з матір'ю. Якщо він не є офіційно батьком, він також може робити тест ДНК, немає такого закону, який би це забороняв. Щоправда, в суді можуть прискіпуватися до такого аналізу через те, що за дитину підписував не його законний представник.

Міф 5. Я не можу зробити тест потай від батька дитини

Можете. Для аналізу можна використовувати безліч зразків. Нігті, вушна сірка, хустка, сперма, бритва, недопалки, зубна щітка… повний список

Точність результатів така ж висока, як у крові або мазках з рота, але є невеликий ризик, що матеріал буде неякісний. Переконайтеся, що лабораторія може взяти матеріал на оцінку перед сплатою повної суми. Рідкісні лабораторії якісно працюють з нестандартними матеріалами.

Міф 6. У мене є волосся, я можу зробити тест на батьківство

Не завжди. Для тесту ДНК необхідні 2-4 волосся з цибулинами. Тільки цибулини містять ядерну ДНК, необхідну для аналізу. Зрізані волосся не підходять точно. Волосся з подушки або з гребінця можна пробувати. Бажано, щоб лабораторія брала матеріал на оцінку щодо наявності коріння волосся.

Не сплачуйте відразу повну вартість аналізу. Ви ризикуєте втратити гроші.

Міф 7. Тест на батьківство може зруйнувати сім'ю

Тест на батьківство може використовуватися для імміграції, генеалогії, отримання спадщини та інших цілей. Звичайно, іноді він може зруйнувати сім'ю, але лише сім'ю, збудовану на обмані. Часто у чоловіків змінюється ставлення до матері, але не до дитини.

Міф 8. Якщо я зроблю тест - про це можуть дізнатися

Ні. Аналіз можна робити анонімно, просто Батько та Дитина. При тестуванні для особистого користування ми не вимагаємо вказувати імена та особисті та контактні дані. Аналіз ідентифікується за номером.

Міф 9. Потрібно почекати, поки дитина народиться, щоб зробити тест на батьківство

Ні. Існує допологовий тест на батьківство, по крові матері з вени. Він коштує понад 1000 дол. - Дуже дорого, але іноді без нього не обійтися. Цей тест часто робиться з позашлюбними партнерами, щоб виключити їхнє батьківство. Є лише кілька лабораторій у світі, що видають абсолютно точний результат. Не всі тести точні, деякі вимагають надати матеріал усіх передбачуваних батьків, або потрібна перевірка після пологів.

Варіант інвазивного допологового тесту з амніоцентезом - дешевше, але пов'язаний з процедурою амніоцентезу - проколу плодового міхура або біопсією хоріону, що тягне за собою невеликий ризик невиношування.

Міф 10. Батька дитини немає в живих, тепер я ніколи не доведу, що це її дитина

Це не так. Можна робити аналіз із родичами батька, підтверджуючи або виключаючи батьківство - аналіз бабуся-дідусь-онуки, брат-сестра, дядько-тітка-племінники. Якщо бере участь бабуся і дідусь, то такий аналіз не поступається точності батьківству. Аналіз брат-сестра та дядько/тітка-племінник теж досить точний, але бажано участь матері. Якщо вам потрібен такий аналіз, то потрібно вибирати лабораторію, яка робить максимальну кількість ділянок ДНК (локусів), щоб точність була якомога вищою. Також, у деяких випадках спорідненості використовувати аналіз Y-хромосоми та аналіз X-хромосоми, вони дають дуже високу точність.

Міф 11. У мене збігається група крові з дитиною, мені не потрібний тест на батьківство

Неправильно. Група крові збігається і у людей, які не мають жодних родинних стосунків. Що стосується розбіжності груп крові батька, матері та дитини за правилами успадкування, це може дати привід зробити тест ДНК. Але лише тест ДНК достовірний встановлення батьківства. Докладніше про групи крові та батьківство у статті.

Міф 12. Дружина каже, що не змінювала, можливо, тест ДНК був неправильний.

Ні. Тест ДНК не помиляється. Перевірено. Дружина зізнається, коли буде зроблено другий, третій ДНК-тест у різних лабораторіях, при цьому ДНК-профілі батька, дитини та матері будуть однаковими в різних лабораторіях.

Міф 13. Я отримав результат про підтвердження (виключення) батьківства. Швидше за все, співробітників підкупили.

Ні. Жоден співробітник не піде на це. Результат легко перевірити за значеннями профілю ДНК. Щоб бути впевненим у результаті, при самостійному заборі зразків, забір та зберігання зразків контролюйте особисто. Найкраще здати аналіз з ідентифікацією особистості у клініці – з наданням документів, фотографуванням учасників.

Автор: Марина Савельева
Молекулярный генетик, биоинформатик